kuyem

İLERİ OYUNCULUK EĞİTİMİ PROĞRAMİ

Programın Amacı:

Amacınız oyunculuğunuzu geliştirmek, sinema, tiyatro ve TV oyunculuğunda profesyonel seviyeye ulaşmak ve en önemlisi bir metni en yaratıcı biçimde yorumlayarak oyuncu olarak kendinize ait, özgün ve benzersiz bir imza atmaksa İstanbul Kent Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi tarafından verilecek olan İleri Oyunculuk Eğitim Programı ile hedefinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. İleri Oyunculuk Eğitimi Programı; tiyatro ve sinema oyuncuları için yaratıcılık teknikleri, rolü doğru ve etkili oynama çalışmaları usta oyuncu ve yönetmen Nedim Saban ile uluslararası teknikler ve ileri düzey eğitimlerle sizlere sunmaktadır.

Katılımcı Profili:

İleri Oyunculuk eğitimi temel tiyatro eğitimini tamamlamış ya da sürdürmekte olan, oyunculuk deneyimine sahip katılımcılara yönelik olup aynı zamanda mesleği oyunculuk olmadığı halde daha önce bir amatör tiyatro oyununda, bir filmde rol almış ya da televizyon sektöründe devamlılığı olan bir role imza atmış olan, bu konuda bilgi ve becerisini ilerletmek isteyen katılımcılara da açıktır. İleri Oyunculuk eğitimimiz kariyerini profesyonel oyuncu olarak sürdürme çabasında olan katılımcılar için tasarlanmıştır.
DERSE KATILIM İÇİN ÖN SEÇİM ŞARTI VARDIR.

Eğitim İçeriği:

Oyunculuk Uygulamaları
İleri Oyunculuk Teknikleri
Oyunculuk Geliştirme
Metin Analiz ve Çözümleme
Karakter Analizi
Özgün Yorum

İçerik ve Süre:

İleri Oyunculuk Eğitimi, Metin Çözümleme, Karakter Analizi, Yaratıcı Düşünce Yoluyla Karakter Yaratma, Farklı Oyunculuk Tekniklerinin doğru kullanımı, Role Fiziksel Bir Hayat Verme gibi bölümlerden oluşmaktadır. Kur süresince her katılımcı iki farklı metin çalışacak ve geliştirecektir. Eğitim programınızın tamamı 6 hafta sürecek, dersler haftada bir gün 4 saat olarak verilecektir. Programın tamamı 24 saattir.

Eğitmen:

NEDİM SABAN

 

Nedim Saban, 1967 yılında doğmuştur. Robert Lisesi’ni 1986, New York Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü 1990 yılında bitirmiştir. Ayrıca, New York Üniversitesi’nde sinema ve televizyon eğitimi de almıştır. New York Üniversitesi’nde bitirme tezi olarak hazırladığı oyunlarının rejisiyle, 950 rejisör arasından 3 kişiye verilen New York Theatre Workshop Reji Bursunu kazanmıştır. Tiyatroya, 12 yaşında çocuk oyunları yazarak başlayan Nedim Saban’ın, bir çocuk oyunu Unesco tarafından Dünya Çocuk Yılında ödül almış ve İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenmiştir. 1982 yılında, 15 yaşında Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu’nu kuran Saban, bu tiyatroda yedi adet çocuk oyununun yazarlık, yönetmenlik, oyunculuk ve yapımcılığını üstlenmiştir. Türkiye’ye döndükten sonra, 1992 yılında Tiyatrokare’yi kurmuştur ve bu tiyatroda onlarca oyunda yönetmenlik, yapımcılık ya da oyunculuk yapmış, en prestijli tiyatro ödüllerine layık görülmüştür. Son olarak Ankara Tiyatro Festivali Yaşamboyu Başarı Ödülü ve Yeni Tiyatro Dergisi Onur Ödülü’ne layık bulunmuştur. Halen Tiyatrokare’nin genel sanat yönetmenliğini üstlenmektedir.


Nedim Saban’ın Tiyatrokare’de yönettiği oyunlardan bazıları “Leyla’nın Evi” (Zülfü Livaneli), “Müziksiz Evin Konukları (Neil Simon), “Salı Ziyaretleri” (Jeff Baron), “Onca Yoksulluk Varken” (Romain Gary), Bahara Uyanış (Frank Wedekind), Ahududu (Joseph Kesselring), Zübük (Aziz Nesin), Şen Makas (Paul Portner), oynadığı oyunlardan bazıları “Salaklar Sofrası”( Yöneten: Müşfik Kenter), “Polisin Müşterileri” (Yöneten: Burak Sergen), “İki Oda Bir Sinan” (Yöneten: Müjdat Gezen), “Üç Kadın Bir Çapkın” (Yöneten: Tunç Yalman)’dır. Ayrıca pek çok prodüksiyonun yapımcılığını üstlenmiş, Fransızca ya da İngilizce’den çevirisini yapmış, çocuk oyunları yazmış ve yönetmiştir.


Televizyon dizilerinde ATV’de sunulan “İkinci Bahar”, TRT’de “Nasıl Evde Kaldım”, da oynamış, yine TRT’de “İki Oda Bir Sinan” adlı dizinin yapımcılığını üstlenmiş ve bu dizide çok sevilen Sinan rolünü oynamıştır. Halkın telefonla katıldığı “Dr. Stress” çok popüler olmuş ve 13 yıl boyunca sırasıyla ATV, Star TV, Kanal 6 ve TV 8’de ekrana gelmiştir. 2005 yılında TV 8’de danışman olarak da görev alan Nedim Saban, televizyonda Kanal D için “Tartışma Büyüyor” adlı talk show ve ATV’de “Randevu” adlı yarışma programlarını da sunmuştur. Saban, televizyon ve tiyatro için yeni projeler üzerine çalışmaktadır.
Kültür ve Işık Üniversitesi’nde Oyunculuk ve Tiyatro eğitmenliği yapmış, ayrıca şirket profesyonelleri için tiyatro yoluyla farklı içerikte eğitim programlarına imza atmıştır. Son olarak “Halide Edip Tiyatrosu” konulu teziyle Haliç Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır ve Eskişehir Atatürk Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde “YAKIN TÜRK TİYATROSU TARİHİ” konusunda bir tez önerisiyle Sanatta Yeterlilik Programı’na kabul edilmiştir. Yazdığı çocuk oyunlarından bazıları “BİR DOSTLUK HİKAYESİ”, “SU GELECEKTİR”, “BAL ARILARI VE HINZIR AYI”, çevirdiği oyunlardan bazıları “SALAKLAR SOFRASI”, “MÜZİKSİZ EVİN KONUKLARI” , “ŞEN MAKAS”, “SÜPER İYİ GÜNLER”, uyarladığı oyunlardan bazıları “BÜYÜK İKRAMİYE”, “ONCA YOKSULLUK VARKEN”, “ZEKİ MÜREN İÇİN BİR DEMET YASEMEN” , “AHUDUDU” dur. Yetişkinlere yönelik yazdığı ilk ve tek özgün oyun “YAŞASIN HAYAT ” tır.

 

 

Belge:

Devam koşulu olan eğitim programımızda %80 katılımda bulunan katılımcılara “Katılım Belgesi” verilecektir. Program sonunda devam koşulunu sağlayamamış olan kişiler herhangi bir belge alamayacaktır.

Eğitim Yeri:

Kurslarımız, oldukça merkezi konumda olan üniversitemiz kampüsü olan Taksim Kampüsünde gerçekleştirilmektedir. Kampüse şehrin herhangi bir yerinden metro, otobüs, metrobüs gibi toplu taşıma araçları ile hızlı, rahat ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.


Taksim Kampüsü:

İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ Yaşamboyu Eğitim Merkezi (KÜYEM) Cihangir Mahallesi, Sıraselviler Caddesi No:71 34433 Beyoğlu/İstanbul

Eğitim Tarihleri:

2 Kasım- 9 Kasım-16 Kasım- 23 Kasım- 30 Kasım- 7 Aralık 2019 Cumartesi günleri.

Son Başvuru Tarihi:

26 Ekim 2019

Eğitim Ücreti:

1250 TL (KDV dahil)

BiZDEN HABERLER

Kent Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ’nin etkinliklerinden, en güncel haberlerden bilginiz olsun